1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Libro de la kantoj, Junaĝaj suferoj, Romancoj V Buch der Lieder, Junge Leiden, Romanzen V

tradukita de Manfred Retzlaff

Lied des Gefangenen

Knabinon sorĉigis mia avin’ Kaj oni al brul-morto Kondamnis post torturo ŝin; Ŝi ne konfesis per vorto.

Als meine Großmutter die Lise behext, Da wollten die Leut sie verbrennen. Schon hatte der Amtmann viel Dinte verklext, Doch wollte sie nicht bekennen.

En fornon oni ŝovis ŝin, Ŝi kriis pro sufero, Kaj kiel korniko ŝi levis sin En nigra fum’ al supero.

Und als man sie in den Kessel schob,

Da schrie sie Mord und Wehe;

Und als sich der schwarze Qualm erhob,

Flog sie als Rab in die Höhe.

Vi nigra plumhava avino de mi, Ho, venu en mian karceron, Enflugu tra l’ krado al mi tien ĉi Kaj portu al mi manĝaĵeron.

Mein schwarzes, gefiedertes Großmütterlein!

O komm mich im Turme besuchen!

Komm, fliege geschwind durchs Gitter herein,

Und bringe mir Käse und Kuchen.

Ho nigra, plumhava avino vi, Ho, zorgu por mia trankvilo,^{2} Ke l’ korniko ne piku l’ okulojn de mi, Dum pendas mi de l’ pendumilo .

Mein schwarzes, gefiedertes Großmütterlein!

O möchtest du nur sorgen,

Daß die Muhme nicht auspickt die Augen mein, Wenn ich luftig schwebe morgen.

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Junge Leiden, Romanzen V” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-141-1 / Arg-712-1431 (2012-12-08 23:21:56)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-712-1430 (2012-12-08 22:57:08)

http://www.poezio.net/version?poem-id=712&version-id=,1431,1430

2aŭ:

Min lasu en trankvilo, Ne piku miajn okulojn vi, Dum pendas mi de l’ pendumilo.