1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Libro de la kantoj, Junaĝaj suferoj, VI Buch der Lieder, Junge Leiden, VI

tradukita de Manfred Retzlaff

Nur atendu, vi ŝipisto, Tuj mi iros for kun vi, De du inoj mi foriras, De Eŭropo kaj de ŝi.

Warte, warte, wilde Schiffsmann, Gleich folg ich zum Hafen dir; Von zwei Jungfraun nehm ich Abschied, Von Europa und von Ihr.

Sanga fonto, vi rompiĝu El la korpo, el la kor’, Ke por mia varma sango Skribitiĝu la dolor’.

Blutquell, rinn aus meinen Augen, Blutquell, brich aus meinem Leib, Daß ich mit dem heißen Blute Meine Schmerzen niederschreib.

Kial treme nun hodiaŭ Mian sangon timas vi, Kvankam staris longajn jarojn Antaŭ vi sangante mi.

Ei, mein Lieb, warum just heute Schauderst du, mein Blut zu sehn? Sahst mich bleich und herzeblutend Lange Jahre vor dir stehn!

Ĉu ankoraŭ ĝi konatas Al vi tiu histori’ De serpento, kiu pomon Donis al pra-ul’ de ni?

Kennst du noch das alte Liedchen Von der Schlang im Paradies, Die durch schlimme Apfelgabe Unsern Ahn ins Elend stieß?

Same kiel mizerigis Tiun nia pra-patrin’, Tiel ankaŭ vi min tentis, Tute vi detruis min.

Alles Unheil brachten Äpfel! Eva bracht damit den Tod, Eris brachte Trojas Flammen, Du brachtst beides, Flamm und Tod.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Junge Leiden, VI” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983.

MR-137-1 / Arg-707-1422 (2012-12-07 12:35:37)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-707-1421 (2012-12-07 11:33:45)

http://www.poezio.net/version?poem-id=707&version-id=1422,1421