1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Buch der Lieder, Junge Leiden, V  Libro de la kantoj, Junaĝaj suferoj, V

tradukita de Manfred Retzlaff

Schöne Wiege meiner Leiden, Schönes Grabmal meiner Ruh, Schöne Stadt, wir müssen scheiden, - Lebe wohl! ruf ich dir zu.

Bela loko de sufero, Bela tombo estas vi. Bela urbo, estas vero, Ke adiaŭ diras mi.

Lebe wohl, du heilge Schwelle, Wo da wandelt Liebchen traut; Lebe wohl! du heilge Stelle, Wo ich sie zuerst geschaut.

Nun adiaŭ, promenejo, Kie iris la knabin’, Nun adiaŭ, sankta ejo, Kie mi ekvidis ŝin.

Hätt ich dich doch nie gesehen, Schöne Herzenskönigin! Nimmer war es dann geschehen, Daß ich jetzt so elend bin.

Se ne estus mi vidinta Vin, de mia kor’ reĝin’! Ja ne estus okazinta, Ke mizer’ premegas min.

Nie wollt ich dein Herze rühren, Liebe hab ich nie erfleht; Nur ein stilles Leben führen Wollt ich, wo dein Odem weht.

Ke vi amu min pasie Mia estis ne dezir’, Mi nur volis vivi tie, Kie blovas via spir’.

Doch du drängst mich selbst von hinnen, Bittre Worte spricht dein Mund; Wahnsinn wühlt in meinen Sinnen, Und mein Herz ist krank und wund.

Vi amarajn vortojn diras, Kaj min puŝas de mi for. Tio tute min disŝiras, Malsanegas mia kor’.

…  …

2/2

Und die Glieder matt und träge Schlepp ich fort am Wanderstab, Bis mein müdes Haupt ich lege Ferne in ein kühles Grab.

Kaj mi sentas egan lacon, Min fortrenas kun baston’, Ĝis mi trovas mian pacon Fore sub tombeja ŝton’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-706-1419 (2012-12-07 09:40:32)

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Junge Leiden, V” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983-06-29.

MR-136-1 / Arg-706-1420 (2012-12-07 10:00:57)

http://www.poezio.net/version?poem-id=706&version-id=1419,1420