1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Buch der Lieder, Junge Leiden, III  Libro de la kantoj, Junaĝaj suferoj, III

tradukita de Manfred Retzlaff

Ich wandelte unter den Bäumen Mit meinem Gram allein; Da kam das alte Träumen, Und schlich mir ins Herz hinein.

Solece tra tiu arbaro Ĉagrene promenas mi; Jen venas malnova revaro, La koron eniĝis ĝi.

Wer hat euch dies Wörtlein gelehret, Ihr Vöglein in luftiger Höh? Schweigt still! wenn mein Herz es höret, Dann tut es noch einmal so weh.

Ho, kiu vin instruintas, Aera birdaro vi! Se mia kor’ vin aŭdintas, Denove doloras ĝi.

�Es kam ein Jungfräulein gegangen, Die sang es immerfort, Da haben wir Vöglein gefangen Das hübsche, goldne Wort.� Ja aŭdis mi fraŭlineton, Ĝin ĉiam kantis ŝi, Kaj tiam la vorteton Ekkaptis birdoj ni.

Das sollt ihr mir nicht mehr erzählen, Ihr Vöglein wunderschlau; Ihr wollt meinen Kummer mir stehlen, Ich aber niemanden trau.

Neniam rakontu vi tiun Vorteton plu al mi! Mi fidas ja neniun, Vi birdoj, plenegaj de sci’.

...................................... ...................................... ...................................... ......................................

Ho, lasu al mi la ĉagrenon, Ne ŝtelu ĝin for de mi. Atendas mi ŝian revenon, Por ĉiam sopiras al ŝi.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17). Arg-701-1411 (2012-12-06 11:36:50)

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Junge Leiden, III” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984. MR-134 / Arg-701-1412 (2012-12-06 11:36:03)

http://www.poezio.net/version?poem-id=701&version-id=1411,1412