1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Libro de la kantoj, Sonĝobildoj IX  Buch der Lieder, Traumbilder IX

translated by Manfred Retzlaff

Dormante milde sonĝis mi, Ĉagren’ forlasis min, Al mi aperis sonĝ-vizi’, Plej bela la knabin’.

Ich lag und schlief, und schlief recht mild, Verscheucht war Gram und Leid; Da kam zu mir ein Traumgebild, Die allerschönste Maid.

Marmore pala estis ŝi Kaj plena de sekret’, En la okulo naĝis ĝi Samkiel perl-bluet’.

Sie war wie Marmelstein so bleich,

Und heimlich wunderbar;

Im Auge schwamm es perlengleich,

Gar seltsam wallt’ ihr Haar.

Kaj tiu bildo de marmor’ Mallaŭte movis sin, Premetas sin al mia kor’, Karesis ame min.

Und leise, leise sich bewegt Die marmorblasse Maid, Und an mein Herz sich niederlegt Die marmorblasse Maid.

Batadas laŭte mia kor’, Varmege brulas ĝi; Al ŝi sentiĝas ne amor’, Ŝi estas el glaci’.

Wie bebt und pocht vor Weh und Lust Mein Herz, und brennet heiß! Nicht bebt, nicht pocht der Schönen Brust, Die ist so kalt wie Eis.

Ŝi diris: Kvankam estas mi Malvarma kiel mort’, Konata tamen estas ĝi Al mi, de l’ amo fort’.

�Nicht bebt, nicht pocht wohl meine Brust; Die ist wie Eis so kalt; Doch kenn auch ich der Liebe Lust, Der Liebe Allgewalt.

…  …

2/2

Ne ruĝas mia buŝ’ kaj vang’, Sed min ne timu vi; Tra mia kor’ ne fluas sang’, Sed vin tre amas mi.

Mir blüht kein Rot auf Mund und Wang, Mein Herz durchströmt kein Blut; Doch sträube dich nicht schaudernd bang, Ich bin dir hold und gut.�

Kaj pli sovaĝe premis ŝi Min preskaŭ ĝis dolor’; Forlasis min je l’ kokvir-kri’ La ino de marmor’.

Und wilder noch umschlang sie mich, Und tat mir fast ein Leid; Da kräht der Hahn - und stumm entwich Die marmorblasse Maid.

Translation of the German poem “Buch der Lieder, Traumbilder IX” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-697-1404 (2012-12-05 22:35:03)

Author of this German poem is Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-697-1403 (2012-12-05 17:42:08)