1/3

Heinrich Heine,

Libro de la kantoj, Sonĝobildoj VI

übersetzt von Manfred Retzlaff

Dum estis dolĉe mi sonĝanta, Aliris min per fort’ sorĉanta Amata mia karulin’, Per fort’ sorĉanta ravis min.

Ĉe la rigard’ de l’ bela bildo Min ravis de l’ rideto mildo, Ŝveliĝis tiam mia kor’, Ke diris mi en la furor’:

�Mi donos al vi ĉion mian, Trezoron kaj ŝataĵon ĉian, Se rajtus esti foje mi Ĝis morgaŭ amorant’ de vi.“

Tre strange tiam min almiris La belulino kaj ŝi diris Korvee, milde: �Ho, al mi Beaton vian donu vi!“

�La vivon ĝoje mi lasintus Kaj mian sangon mi donintus Por vi, knabino, vi anĝelo – Sed ne la savon de l’ ĉielo.“

…

2/3

Rapide tiu vort’ eliĝis Kaj bela pli kaj pli fariĝis La in’, ŝi diris: Ho, al mi Beaton vian donu vi!

Obtuze muĝas tiu vorto En la orelo kaj per forto Eniĝis la animon ĝi; Apenaŭ povis spiri mi.

Kaj luktis kun la ar’ anĝela La aĉa nigrular’ malhela: Subite ĉiuj estis for, disiĝis en nebul-odor’.

Mi preskaŭ por ĝojego svenis, Dum en la brakoj mi ŝin tenis, Premetis ŝi al mi sin tre, Sed ploris pro amara ve’.

Ŝi ploris, mi komprenis tute Kaj kisis ŝian buŝon mute. – Forkisis ŝiajn larmojn mi, Al mia am’ subiĝis ŝi.

Al mia am’ subiĝis ŝi, Sed iĝis mia sang’ glaci’; Ekmuĝis ĉirkaŭ mi la ter’ Malfermis sin vulkan-krater’.

…

3/3

El ĝi la nigra ar’ eliĝis Kaj mia karulin’ paliĝis! El mi brak’ foriĝis ŝi, Tutsola restis stari mi.

Mirige dancis tiam tie La nigra ar’ ĉirkaŭe ĉie, Kaj altrudiĝas, kaptas min, Mokride, kriĉe turnas sin.

La cirklo malvastiĝis pli, Sonadis aĉa melodi’: Doniĝis for la beatec’, Perdiĝis vi en eternec’.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Buch der Lieder, Traumbilder VI” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 1984.

MR-125-1 / Arg-690-1392 (2012-12-03 17:19:59)