1/2

Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,
Hospitia sub tilia  En la glaso ne guto plu  Keinen Tropfen im Becher mehr
übersetzt von N. N. 63  übersetzt von Manfredo Ratislavo

Scyphus sine guttula, Saccus sine pecunia, Sitis est fatalis. Mero tuo nil suavius Et ocellis nil clarius, Hospitia virginalis.

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

1 Keinen Tropfen im Becher mehr und der Beutel schlaff und leer, lechzend Herz und Zunge. – Angetan hat’s mir der Wein, deiner Äuglein heller Schein, Lindenwirtin, du junge!

“Non refertur in tabulam, Quod non habeo cretulam,” Copa cachinnatur. “Si crumena est vacu, Mi pro pignore peram da! Porro tum bibatur!”

2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“ 2 �Angekreidet wird hier nichts, weil’s an Kreide uns gebricht!, lacht die Wirtin heiter. �Hast du keine Heller mehr, gib zum Pfand dein Ränzel her, aber trinke weiter!“

Peram iuvenis porrigit, Urnam vini accipit, Ire vult rebus paratis. Copa tum: “Est pallium, Pilleus ac baculum; Bibe pignoribus datis!”

3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“ 3 Tauscht der Bursch sein Ränzel ein gegen einen Krug voll Wein, tät zum Gehn sich wenden. Spricht die Wirtin: �Junges Blut, hast ja Mantel, Stab und Hut; trink und lass dich pfänden!“

Bibens ille perdidit, Quidquid antea habuit; Tristis tum: “Discedo. Vale, potio frigida Et procera hospita! Te suavissimam credo.”

4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

4 Da vertrank der Wanderknab Mantel, Hut und Wanderstab, sprach betrübt: �Ich scheide. Fahre wohl, du kühler Trank, Lindenwirtin, jung und schlank, liebliche Augenweide!“

…  …  …

2/2

Dicit pulchra propere: “Pulsat cor in pectore, Quod sit meum ipsius!” Factum vobis defero: Copae in ore rutilo Arsit os alterius.

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

5 Spricht zu ihm das schöne Weib: �Hast ja noch ein Herz im Leib, laßt mir’s, trauter Wandrer!“ Was geschah, ich tu’s euch kund: Auf der Wirtin rotem Mund brannte heiß ein andrer.

Carmen qui composuit, Nocte aestiva cecinit Vento obstrepente. Ante eum pocula, Iuxta pulchra hospita Tilia sub florente.

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

6 Der dies neue Lied erdacht, sang’s in einer Sommernacht lustig in die Winde. Vor ihm stund ein volles Glas, neben ihm Frau Wirtin saß unter der blühenden Linde.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Keinen Tropfen im Becher mehr” von Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) ins Lateinische durch N. N. 63.

Arg-68-1741 (2013-04-06 22:37:40)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Keinen Tropfen im Becher mehr” von Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905).

MR-408-1 / Arg-68-132 (2013-04-06 21:49:48)

Informojn (germanlingvajn) pri la aŭtoro oni trovas en: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rudolf_Baumbach . Vidu ankaŭ: http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. Pri la verkinto de la melodio, Franz Abt, vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Abt .

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=1741,133,132