1/2

Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,

En la glaso ne guto plu Keinen Tropfen im Becher mehr

Hospitia sub tilia

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de N. N. 63

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

1 Keinen Tropfen im Becher mehr und der Beutel schlaff und leer, lechzend Herz und Zunge. – Angetan hat’s mir der Wein, deiner Äuglein heller Schein, Lindenwirtin, du junge!

Scyphus sine guttula, Saccus sine pecunia, Sitis est fatalis. Mero tuo nil suavius Et ocellis nil clarius, Hospitia virginalis.

2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“ 2 �Angekreidet wird hier nichts, weil’s an Kreide uns gebricht!, lacht die Wirtin heiter. �Hast du keine Heller mehr, gib zum Pfand dein Ränzel her, aber trinke weiter!“ “Non refertur in tabulam, Quod non habeo cretulam,” Copa cachinnatur. “Si crumena est vacu, Mi pro pignore peram da! Porro tum bibatur!”

3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“ 3 Tauscht der Bursch sein Ränzel ein gegen einen Krug voll Wein, tät zum Gehn sich wenden. Spricht die Wirtin: �Junges Blut, hast ja Mantel, Stab und Hut; trink und lass dich pfänden!“ Peram iuvenis porrigit, Urnam vini accipit, Ire vult rebus paratis. Copa tum: “Est pallium, Pilleus ac baculum; Bibe pignoribus datis!”

4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

4 Da vertrank der Wanderknab Mantel, Hut und Wanderstab, sprach betrübt: �Ich scheide. Fahre wohl, du kühler Trank, Lindenwirtin, jung und schlank, liebliche Augenweide!“ Bibens ille perdidit, Quidquid antea habuit; Tristis tum: “Discedo. Vale, potio frigida Et procera hospita! Te suavissimam credo.”

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

5 Spricht zu ihm das schöne Weib: �Hast ja noch ein Herz im Leib, laßt mir’s, trauter Wandrer!“ Was geschah, ich tu’s euch kund: Auf der Wirtin rotem Mund brannte heiß ein andrer.

Dicit pulchra propere: “Pulsat cor in pectore, Quod sit meum ipsius!” Factum vobis defero: Copae in ore rutilo Arsit os alterius.

…  …  …

2/2

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

6 Der dies neue Lied erdacht, sang’s in einer Sommernacht lustig in die Winde. Vor ihm stund ein volles Glas, neben ihm Frau Wirtin saß unter der blühenden Linde.

Carmen qui composuit, Nocte aestiva cecinit Vento obstrepente. Ante eum pocula, Iuxta pulchra hospita Tilia sub florente.

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905).

MR-408-1 / Arg-68-132 (2013-04-06 21:49:48)

Informojn (germanlingvajn) pri la aŭtoro oni trovas en: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rudolf_Baumbach . Vidu ankaŭ: http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. Pri la verkinto de la melodio, Franz Abt, vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Abt .

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en la Latinan de N. N. 63.

Arg-68-1741 (2013-04-06 22:37:40)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=133,132,1741