1/2

Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,
Keinen Tropfen im Becher mehr En la glaso ne guto plu

translated by Manfredo Ratislavo

1 Keinen Tropfen im Becher mehr und der Beutel schlaff und leer, lechzend Herz und Zunge. – Angetan hat’s mir der Wein, deiner Äuglein heller Schein, Lindenwirtin, du junge!

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

2 �Angekreidet wird hier nichts, weil’s an Kreide uns gebricht!, lacht die Wirtin heiter. �Hast du keine Heller mehr, gib zum Pfand dein Ränzel her, aber trinke weiter!“ 2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“

3 Tauscht der Bursch sein Ränzel ein gegen einen Krug voll Wein, tät zum Gehn sich wenden. Spricht die Wirtin: �Junges Blut, hast ja Mantel, Stab und Hut; trink und lass dich pfänden!“ 3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“

4 Da vertrank der Wanderknab Mantel, Hut und Wanderstab, sprach betrübt: �Ich scheide. Fahre wohl, du kühler Trank, Lindenwirtin, jung und schlank, liebliche Augenweide!“ 4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

5 Spricht zu ihm das schöne Weib: �Hast ja noch ein Herz im Leib, laßt mir’s, trauter Wandrer!“ Was geschah, ich tu’s euch kund: Auf der Wirtin rotem Mund brannte heiß ein andrer.

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

6 Der dies neue Lied erdacht, sang’s in einer Sommernacht lustig in die Winde. Vor ihm stund ein volles Glas, neben ihm Frau Wirtin saß unter der blühenden Linde.

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

…  …

2/2

Author of this German poem is Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905).

MR-408-1 / Arg-68-132 (2013-04-06 21:49:48)

Informojn (germanlingvajn) pri la aŭtoro oni trovas en: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rudolf_Baumbach . Vidu ankaŭ: http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. Pri la verkinto de la melodio, Franz Abt, vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Abt .

Translation of the German poem “Keinen Tropfen im Becher mehr” by Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=132,133