1/2

Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,  Rudolf Baumbach,

Keinen Tropfen im Becher mehr En la glaso ne guto plu

Hospitia sub tilia

übersetzt von Manfredo Ratislavo

übersetzt von N. N. 62

1 Keinen Tropfen im Becher mehr und der Beutel schlaff und leer, lechzend Herz und Zunge. – Angetan hat’s mir der Wein, deiner Äuglein heller Schein, Lindenwirtin, du junge!

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

1. Nulla gutta in poculo, Nullus as in marsupio, Languent cor et ora. Vinum tenet lucidum Me et nitor luminum, Hera o decora!

2 �Angekreidet wird hier nichts, weil’s an Kreide uns gebricht!, lacht die Wirtin heiter. �Hast du keine Heller mehr, gib zum Pfand dein Ränzel her, aber trinke weiter!“ 2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“ 2. “Notare creta non est mos, Deficiente ea nos”, Hospita ridere. “Si habes assem nullum iam

- Pigneri pone perulam, Perge sed sorbere!”

3 Tauscht der Bursch sein Ränzel

ein gegen einen Krug voll Wein, tät zum Gehn sich wenden. Spricht die Wirtin: �Junges Blut, hast ja Mantel, Stab und Hut; trink und lass dich pfänden!“ 3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“ 3. Commutata perula Cum spumante situla, Ille vult meare. Dicit hera: “Bibedum! Laenam, baclum, pileum Debes pignerare!”

4 Da vertrank der Wanderknab Mantel, Hut und Wanderstab, sprach betrübt: �Ich scheide. Fahre wohl, du kühler Trank, Lindenwirtin, jung und schlank, liebliche Augenweide!“ 4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

4. Puer bibens perdit tum Laenam, baclum, pileum, Maestus dixit: “Cedo, Vale, potio frigida Et procera hospita, Luminum dulcedo!”

5 Spricht zu ihm das schöne Weib: �Hast ja noch ein Herz im Leib, laßt mir’s, trauter Wandrer!“ Was geschah, ich tu’s euch kund: Auf der Wirtin rotem Mund brannte heiß ein andrer.

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

5. Dixit pulchra femina: “Si habebis pectora, Mihi pignerato!” Quid sit factum, narro nunc, Ardens os in ore tunc, Arsit inflammato.

…  …  …

2/2

6 Der dies neue Lied erdacht, sang’s in einer Sommernacht lustig in die Winde. Vor ihm stund ein volles Glas, neben ihm Frau Wirtin saß unter der blühenden Linde.

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

6. Cantum qui hunc cecinit, Nocte leni tetigit Auras laeta mente. Pocula sunt posita, Iuxta sedit hospita Tilia sub florente.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905).

MR-408-1 / Arg-68-132 (2013-04-06 21:49:48)

Informojn (germanlingvajn) pri la aŭtoro oni trovas en: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rudolf_Baumbach . Vidu ankaŭ: http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. Pri la verkinto de la melodio, Franz Abt, vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Abt .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Keinen Tropfen im Becher mehr” von Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Keinen Tropfen im Becher mehr” von Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) ins Lateinische durch N. N. 62.

Arg-68-1740 (2013-04-06 22:26:51)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ keinentr. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=132,133,1740