1/2

Rudolf Baumbach,

En la glaso ne guto plu

tradukita de Manfredo Ratislavo

1 Estas eĉ ne plu guto en mia glas’, la monujo sen mono; estas la fino. Ebriigis ja la vin’, kaj rigardo via min, ho gastejo-mastrino!

2 “Je kredit’ ne povas mi doni vinon plu al vi,“ diras ŝi ridante. �Povas por la garanti’ vian sakon doni vi, restu plu trinkante!“

3 Interŝanĝas tiun ĉi sakon kontraŭ vino li, volas survojigi sin, sed diras la mastrin’: �Lasu, juna ulo, vin garantiaĵigi!“

4 Donas por la garanti’ ĉiujn siajn aĵojn li kontraŭ dolĉa vino; afliktite volis sin turni for de la mastrin’, la belega ino.

5 Diras tiam tiu ĉi bela ino: �Donu vi koron al mi vian!“

- Mi sciigas nun al vi, ke sur sia buŝo ŝi sentis jen alian.

6 Verkis tiun kanton ĉi en somera nokto mi, gaje ĝin kantanta. Sidis antaŭ glas’ da vin mi sur benk’ kun la mastrin’ sub tilio floranta.

…

2/2

Traduko de la Germana poemo “Keinen Tropfen im Becher mehr” de Rudolf Baumbach (∗1840 – †1905) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-10.

MR-408-1a / Arg-68-133 (2003-11-21 15:58:39)

http://www.poezio.net/version?poem-id=68&version-id=,133