1/2

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
Aŭtuno  Hiärfst

tradukita de Manfred Retzlaff

Alie estis iam, Sonadis birdo-kant’, Kaj ardis alte tiam Heĝ-rozoj ĉe la vojo-rand’.

Dat wören annere Tieden, Do sank de Nachtigall Von Leiwes Lust un Lieden, Un Rausen glaihden haug’ up’n Wall.

Alie estis iam. La arko ds l’ ĉiel’ Sin volbis silke, kiam Or-brilis kampoj en la hel’.

Dat wören annere Tieden, Do trock dat Summertelt De Buogen fien un sieden, Blao löchtend üöwer’t gollne Feld.

La rozoj forvelkintas, Nur dornoj nudas jen; Sur kava kamp’ restintas Por birdoj nur la lasta gren’.

De Rausen sind verblaihet, un nakend steiht de Däörn; Dat gollne Feld is maihet, De Duwen pickt dat leste Käörn.

Trnkvile ĉe l’ kameno Jarfine sidas mi. Pri la greneja pleno Mi ĝojas. - Danku ni al Di’!^{2} Ick sett mi still an’t Füer, Dat Jaohr is aolt un krank, Ick sin vergnögt: de Schüer Is vull bis buoben - Gott die Dank!

…  …

2aŭ: Mi ege ĝojas - Dank’ al Di’!

2/2

Traduko de la Basgermana poemo “Hiärfst” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-12.29.

MR-170-1 / Arg-682-1373 (2012-11-26 19:30:50)

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14), publikigita 1984-12-29.

MR-170-1 / Arg-682-1372 (2012-11-26 19:33:37)

vidu ankaŭ: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=682&version-id=1373,1372