1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Matena preĝo  Morgengebet

tradukita de Manfred Retzlaff

Profunda estas la silento Ankoraŭ en la mondo ĉi! La arboj nur en softa vento Sin klinas kvazaŭ antaŭ Di’.

O wunderbares, tiefes Schweigen, Wie einsam ist’s doch auf der Welt! Die Wälder nur sich leise neigen, Als ging’ der Herr durch’s stille Feld.

Mi sentas min kreita ree, Mizer’ kaj zorgo estas for. Pro kio mi plendadis vee? Mi hontas nun en la aŭror’.

Ich fühl’ mich recht wie neu geschaffen.

Wo ist die Sorge nun und Not?

Was mich noch gestern wollt’ erschlaffen, Ich schäm’ mich des im Morgenrot.

Nur kiel pilgrimant’ surtreti Sinjor’, la mondon volas mi, Trairi ĝin kaj ĝoje preti, Ĝis ree venos mi al Vi.

Die Welt mit ihrem Gram und Glücke

Will ich, ein Pilger, frohbereit Betreten nur wie eine Brücke Zu dir, Herr, über’n Strom der Zeit.

Se sentas en la kor’ deziron Pri vanta monda gloro mi, Disbatu, Dio, mian liron Kaj mi silentos antaŭ Vi.^{2} Und buhlt mein Lied, auf Weltgunst lauernd, Um schnöden Sold der Eitelkeit: Zerschlag mein Saitenspiel und schauernd Schweig’ ich vor Dir in Ewigkeit.

…  …

2aŭ: Mi ĉiam mutos antaŭ Vi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Morgengebet” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-164-1 / Arg-677-1362 (2012-11-24 22:29:52)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Joseph_von_Eichendorff respektive la germanan versio de vikipedio http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joseph_von_ Eichendorff .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-677-1361 (2012-11-24 22:26:38)

Vidu la retejojn http: // www. textlog. de/ 22712. html kaj http: // gedichte. xbib. de/ --66155_36367_60231_63386--. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=677&version-id=1362,1361