1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Morgengebet  Matena preĝo

tradukita de Manfred Retzlaff

O wunderbares, tiefes Schweigen, Wie einsam ist’s doch auf der Welt! Die Wälder nur sich leise neigen, Als ging’ der Herr durch’s stille Feld.

Profunda estas la silento Ankoraŭ en la mondo ĉi! La arboj nur en softa vento Sin klinas kvazaŭ antaŭ Di’.

Ich fühl’ mich recht wie neu geschaffen. Wo ist die Sorge nun und Not? Was mich noch gestern wollt’ erschlaffen, Ich schäm’ mich des im Morgenrot.

Mi sentas min kreita ree, Mizer’ kaj zorgo estas for. Pro kio mi plendadis vee? Mi hontas nun en la aŭror’.

Die Welt mit ihrem Gram und Glücke Will ich, ein Pilger, frohbereit Betreten nur wie eine Brücke Zu dir, Herr, über’n Strom der Zeit.

Nur kiel pilgrimant’ surtreti Sinjor’, la mondon volas mi, Trairi ĝin kaj ĝoje preti, Ĝis ree venos mi al Vi.

Und buhlt mein Lied, auf Weltgunst lauernd, Um schnöden Sold der Eitelkeit: Zerschlag mein Saitenspiel und schauernd Schweig’ ich vor Dir in Ewigkeit.

Se sentas en la kor’ deziron Pri vanta monda gloro mi, Disbatu, Dio, mian liron Kaj mi silentos antaŭ Vi.^{2}

…  …

2aŭ: Mi ĉiam mutos antaŭ Vi.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-677-1361 (2012-11-24 22:26:38)

Vidu la retejojn http: // www. textlog. de/ 22712. html kaj http: // gedichte. xbib. de/ --66155_36367_60231_63386--. htm .

Traduko de la Germana poemo “Morgengebet” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-164-1 / Arg-677-1362 (2012-11-24 22:29:52)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Joseph_von_Eichendorff respektive la germanan versio de vikipedio http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joseph_von_ Eichendorff .

http://www.poezio.net/version?poem-id=677&version-id=1361,1362