1/3

James Krüss,

La Regno de Nenie

tradukita de Pejno Simono

La regno de Nenie nestas sur la mara fundo. La reĝo Ĉiukaze estas, Neniu, korteghundo.

Reĝino jen, Neniukaze, je statur’ pigmeas. Per cigna kolo ŝi emfaze ĉion kape neas.

Nesolahom’, kortegmarŝalo, ventotrinkdiboĉas, en domo (ĉe Nenies stalo) gruzodore loĝas.

Rezidas ankaŭ Olga Neplu ĉe Nesolahomo. Ŝi ĉiam viŝas por ke eblu puro en la domo.

Funebron ŝi kuiras ĝoje, ĝemojn ŝi altranĉas, kaj en kastel’ Neniufoje jen Neniu manĝas.

…

2/3

La kat’ Neniam tumultigas ĉe Nesolahomo. Neniun oni prikulpigas nun je ĝia nomo.

Neniu nun pro ĉi afero, punbatota estu! Nesolahomo! Al karcero! Neplu! Domarestu!

La reĝo Ĉiukaze pie regas per humano, kaj tial reĝon de Nenie amas popolano.

Mi mem kutimis iri foje tien tiam kaj trapasis mi Neniufoje iam dum la Maj’.

Nesolahom’ post min rigardis kalme kaj trankvile Neniu ueste oston gardis dekstre ĉebarile.

La regno de Nenie nestas sur la mara fundo. La reĝo Ĉiukaze estas, Neniu, korteghundo.

…

3/3

Traduko de la Germana poemo “Das Königreich von Nirgendwo” de James Krüss (Jakobo Krujso, ∗1926-05.31 – †1997-08.02) en Esperanton de Pejno Simono (Simon Edward Adrian Payne, ∗1941-12-23). Arg-668-1342 (2014-03-10 18:31:31) Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ James_Kr% C3% BCss , sub “Eksteraj ligiloj”. Pri la tradukinto vidu la vikipedian retejn http: // fr. wikipedia. org/ wiki/ Simon_Edward_Adrian_Payne ,