1/2

James Krüss,  James Krüss,
Das Königreich von Nirgendwo  La Regno de Nenie

tradukita de Pejno Simono

Das Königreich von Nirgendwo Liegt tief am Meeresgrund. Dort wohnt der König Sowieso Mit Niemand, seinem Hund.

La regno de Nenie nestas sur la mara fundo. La reĝo Ĉiukaze estas, Neniu, korteghundo.

Die Königin heißt Keinesfalls. Sie ist erstaunlich klein. Hat einen langen Schwanenhals Und sagt beständig: Nein!

Reĝino jen, Neniukaze, je statur’ pigmeas. Per cigna kolo ŝi emfaze ĉion kape neas.

Und Keiner ist der Hofmarschall. Er trinkt gern süße Luft. Sein Haus (gleich neben Niemands Stall) Besteht aus Kieselduft.

Nesolahom’, kortegmarŝalo, ventotrinkdiboĉas, en domo (ĉe Nenies stalo) gruzodore loĝas.

Die Köchin Olga Nimmermehr, die wohnt in Keiners Haus. Sie putzt und werkelt immer sehr Und kocht tagein, tagaus.

Rezidas ankaŭ Olga Neplu ĉe Nesolahomo. Ŝi ĉiam viŝas por ke eblu puro en la domo.

Am liebsten kocht sie Grabgeläut, mit Seufzern feingemischt. Das wird im Schloss zu Keinerzeit Meist Niemand aufgetischt.

Funebron ŝi kuiras ĝoje, ĝemojn ŝi altranĉas, kaj en kastel’ Neniufoje jen Neniu manĝas.

Oft macht die Katze Niemals hier Zu Keinerzeit Tumult. Dann sorgt sich Keiner um das Tier, Und Niemand kriegt die Schuld.

La kat’ Neniam tumultigas ĉe Nesolahomo. Neniun oni prikulpigas nun je ĝia nomo.

Man schimpft ihn tüchtig aus und lässt Ihn prügeln noch und noch. Für Nimmermehr gibt’s Hausarrest Und Keiner muss ins Loch.

Neniu nun pro ĉi afero,

punbatota estu!

Nesolahomo! Al karcero! Neplu! Domarestu!

Doch meist ist König Sowieso Sehr friedlich und human. Drum liebt im ganzen Nirgendwo Ihn jeder Untertan.

La reĝo Ĉiukaze pie regas per humano, kaj tial reĝon de Nenie amas popolano.

…  …

2/2

Ich selber ging mal seinerzeit Zu einer Zeit im Mai (Man tat so was zu meiner Zeit) an Keinerzeit vorbei.

Mi mem kutimis iri foje tien tiam kaj trapasis mi Neniufoje iam dum la Maj’.

Das Meer war still. Und Keiner stand Am Zaun, nach mir zu schaun. Schloss Keinerzeit lag linker Hand Und Niemand rechts am Zaun.

Nesolahom’ post min rigardis kalme kaj trankvile Neniu ueste oston gardis dekstre ĉebarile.

Das Königreich von Nirgendwo Liegt irgendwo am Grund. Dort wohnt der König Sowieso Mit Niemand, seinem Hund!

La regno de Nenie nestas sur la mara fundo. La reĝo Ĉiukaze estas, Neniu, korteghundo.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas James Krüss (Jakobo Krujso, ∗1926-05.31 – †1997-08.02).

Arg-668-1341 (2012-11-21 12:31:17)

Tiu ĉi poemo troviĝas en http: // www. tilo. mueller-heidelberg. e/ Nirgendwo/ DE2E2B5F-85DB-4B6E-96B5-B97EF4BD04A7. html .

Traduko de la Germana poemo “Das Königreich von Nirgendwo” de James Krüss (Jakobo Krujso, ∗1926-05.31 – †1997-08.02) en Esperanton de Pejno Simono (Simon Edward Adrian Payne, ∗1941-12-23).

Arg-668-1342 (2014-03-10 18:31:31)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ James_Kr% C3% BCss , sub “Eksteraj ligiloj”. Pri la tradukinto vidu la vikipedian retejn http: // fr. wikipedia. org/ wiki/ Simon_Edward_Adrian_Payne ,

http://www.poezio.net/version?poem-id=668&version-id=,1341,1342