Inhaltsverzeichnis

Johann Wolfgang von Goethe, Al la luno; Johann Wolfgang von Goethe, An den Mond . 2

Johann Wolfgang von Goethe, Al la luno; Johann Wolfgang von Goethe, An den Mond  2/3
Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Al la luno  An den Mond

tradukita de Manfredo Ratislavo

Replenigas ĉion Lun’ Per nebula bril’, La anim’ solviĝas nun Fine en trankvil’; Füllest wieder Busch und Tal Still mit Nebelglanz, Lösest endlich auch einmal Meine Seele ganz;

Milde alrigardas ĝi De l’ ĉielo min, Gardas tiu super mi Super la destin’.

Breitest über mein Gefild Lindernd deinen Blick, Wie des Freundes Auge mild Über mein Geschick.

Ĝojon kaj malĝojon re-Sentas mia kor’, Solas mi intere de Ĝojo kaj dolor’.

Jeden Nachklang fühlt mein Herz Froh’ und trüber Zeit, Wandle zwischen Freud und Schmerz In der Einsamkeit.

Kiel de l’ rivero flu’ Amo iĝis for, Mi ne ĝojos iam plu, Restas la dolor’.

Fließe, fließe, lieber Fluß! Nimmer werd ich froh, So verrauschte Scherz und Kuß, Und die Treue so.

Iam estis mia ŝi, La plej bela in’! Je turmento mia, mi Ne forgesas ĝin!

Ich besaß es doch einmal,

Was so köstlich ist!

Daß man doch zu seiner Qual

Nimmer es vergißt!

Fluu kaj susuru tra l’ Valo pli kaj pli, Flustru melodiojn al mia kanto vi, Rausche, Fluß, das Tal entlang, Ohne Rast und Ruh, Rausche, flüstre meinem Sang Melodien zu,

Kiam vintre pro koler’ Troŝveliĝas vi, Aŭ en pomp’ de primaver’ Fluas ĉirkaŭ ĝi.

Wenn du in der Winternacht

Wütend überquillst

Oder um die Frühlingspracht Junger Knospen quillst.

Ja beatas, kiu de l’ Monde fermas sin, Kun amiko ĝuas ĉe l’ Brust’ tenanta lin.

Selig, wer sich vor der Welt Ohne Haß verschließt, Einen Freund am Busen hält Und mit dem genießt.

…  …

Johann Wolfgang von Goethe, Al la luno; Johann Wolfgang von Goethe, An den Mond  3/3

Kio estas ekster sci’, Ekster homa pens’, Dum la nokto iras ĝi kaŝe tra la mens’.

Was von Menschen nicht gewußt

Oder nicht bedacht,

Durch das Labyrinth der Brust

Wandelt in der Nacht.

Traduko de la Germana poemo “An den Mond” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en la Germanan de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-280-571 (2005-02-06 11:37:45)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-280-570 (2005-02-06 11:36:10)

http://www.poezio.net/version?poem-id=280&version-id=571,570