1/2

Hermann Löns,  Hermann Löns,
La sekreto  Das Geheimnis

tradukita de Manfred Retzlaff

Kiam sole iris tra Verda erikejo mi, Juna venis jen ĉasist’, Verdan veston portis li. Ja verdas eriko Nun ĉie ĉi, Sed ruĝas la rozo, Dum floras ĝi.

Als ich gestern einsam ging Auf der grünen, grünen Haid, Kam ein junger Jäger an, Trug ein grünes, grünes Kleid; Ja grün ist die Haide, Die Haide ist grün, Aber rot sind die Rosen, Wenn sie da blühn.

Sur la mola verda musk’, Sub la branĉoj de abi’ Sidis mi sur lia sin’, Kaj min kisis tie li. Ja verdas eriko Nun ĉie ĉi, Sed ruĝas la rozo, Dum floras ĝi.

Wo die grünen Tannen stehn, Ist so weich das grüne Moos, Und da hat er mich geküsst, Und ich saß auf seinem Schoß; Ja grün ist die Haide, Die Haide ist grün, Aber rot sind die Rosen, Wenn sie da blühn.

Kiam hejmen venis mi, Min demandis la patrin’: “Kie estis vi, infan’?” Sed mi ne malkaŝis ĝin. Ja verdas eriko Nun ĉie ĉi, Sed ruĝas la rozo, Dum floras ĝi.

Als ich dann nach Hause kam, Hat die Mutter mich gefragt, Wo ich war die ganze Zeit, Und ich hab es nicht gesagt; Ja grün ist die Haide, Die Haide ist grün, Aber rot sind die Rosen, Wenn sie da blühn.

Devas scii tute ne La patrino tion ĉi, Scias tion krome de La erika ej’ nur mi. Ja verdas eriko Nun ĉie ĉi, Sed ruĝas la rozo, Dum floras ĝi.

Was die grüne Haide weiß, Geht die Mutter gar nichts an, Niemand weiß es außer mir Und dem grünen Jägersmann; Ja grün ist die Haide, Die Haide ist grün, Aber rot sind die Rosen, Wenn sie da blühn.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Das Geheimnis” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1989-04-28.

MR-219-2 / Arg-661-1326 (2012-11-18 13:12:24)

Pri la Hermann Löns vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ . Vidu ankaŭ: http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ L% C % B6ns,+Hermann/ Gedichte/ Der+ kleine+ Rosengarten/ Das+ Geheimnis .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26), publikigita 1989-04-28.

MR-219-2 / Arg-661-1325 (2012-11-18 13:12:04)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns . Vidu ankaŭ: http: // gedichte. xbib. de/ L% F6ns_ gedicht_Das+ Geheimnis. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=661&version-id=1326,1325