1/2

Siegfried Einstein,  Siegfried Einstein,
Al la aŭtuno  An den Herbst
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

Ho pentrist’ aŭtun’, restigu vin ankoraŭ tie ĉi! La folion karminigu, ĝis de l’ arbo falas ĝi.

O Maler Herbst, bleibe noch en bißchen hier. Färbe das Blatt karminrot, bis es vom Baum fällt.

La penikojn enfarbigu, pentru ĉion per purpur’, kaj la pomojn vi ruĝigu, estu bunta la natur’!

Tauche die Pinsel in Farbe, bemale alles mit Purpur, und röte die Äpfel, die Natur sei bunt.

Lasu al la papilioj florojn, lumon oran vi; de sopir’ kaj fantazio bildojn pentru vi al mi.

Lasse den Schmetterlingen Blumen und goldenes Licht; Bilder der Sehnsucht und Fantasie male mir.

Se la bildon vi finintas, trinku vian vinon ni. Fuĝu, antaŭ ol venintas vintra frosto kaj glaci’!

Wenn du das Bild vollendet hast, lasst uns deinen Wein trinken. Fliehe, bevor gekommen ist der winterliche Frost und das Eis.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “An den Herbst” de Siegfried Einstein (∗1919-11-30 – †1983-04-25) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-653-1313 (2012-11-13 18:02:25)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la retejon https: // sites. google. com/ site/ siegfriedeinstein/ .

Traduko de la Germana poemo “An den Herbst” de Siegfried Einstein (∗1919-11-30 – †1983-04-25) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2012-12-14.

Arg-653-1314 (2012-11-14 11:01:58)

Wörtliche Rückübersetzung der Esperanto-Fassung

http://www.poezio.net/version?poem-id=653&version-id=,1313,1314