1/2

Siegfried Einstein,  Siegfried Einstein,
An den Herbst  Al la aŭtuno

tradukita de Manfred Retzlaff

Herbst, du großer Maler, bleibe noch ein Weilchen in der Welt! Nimm Karmin - und übertreibe, eh das Blatt vom Baume fällt.

Ho pentrist’ aŭtun’, restigu vin ankoraŭ tie ĉi! La folion karminigu, ĝis de l’ arbo falas ĝi.

Tauch den Pinsel in die Töpfe: Ocker, Purpur, Silbergrau, Mal den Äpfeln rote Köpfe und die Trauben tupfe blau.

La penikojn enfarbigu, pentru ĉion per purpur’, kaj la pomojn vi ruĝigu, estu bunta la natur’!

Laß den gelben Schmetterlingen Blumen und ein goldnes Licht; mal der Sehnsucht weiße Schwingen und ein blaues Angesicht.

Lasu al la papilioj florojn, lumon oran vi; de sopir’ kaj fantazio bildojn pentru vi al mi.

Trinke, wenn dein Bild vollendet, süßen Wein in hoher Zeit! Laß uns noch, was du gespendet - und dann flüchte, eh es schneit.

Se la bildon vi finintas, trinku vian vinon ni. Fuĝu, antaŭ ol venintas vintra frosto kaj glaci’!

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Siegfried Einstein (∗1919-11-30 – †1983-04-25). Arg-653-1312 (2013-06-01 14:37:12) Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Siegfried_Einstein .

Traduko de la Germana poemo “An den Herbst” de Siegfried Einstein (∗1919-11-30 – †1983-04-25) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04). Arg-653-1313 (2012-11-13 18:02:25) Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la retejon https: // sites. google. com/ site/ siegfriedeinstein/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=653&version-id=,1312,1313