1/2

August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann,

Vespera kanto Abendlied Abendlied  Vespera kanto

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu ankaŭ: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Abendlied_ ( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_ wieder-notenblatt_ 300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe  auch:  http:

// de. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_von_ Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_von_ Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_ von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_ Christian_Heinrich .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1943,1378,1300,1302