1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Vespera kanto  Vespera kanto
übersetzt von Manfred Retzlaff  übersetzt von Manfred Retzlaff

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

…  …

2/2

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_Christian_Heinrich .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1943,1302