1/2

August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann,

August Heinrich Hoffmann,

Abendlied  Vespera kanto  Abendlied

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Manfred Retzlaff

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu  ankaŭ:  http:

// de. wikisource. org/ wiki/ Abendlied_ ( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_ wieder-notenblatt_ 300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_ Hoffmann_von_Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_ Hoffmann_von_Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1378,1943,1300