1/1

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Abendlied  Vespera kanto
übersetzt von Manfredo Ratislavo  übersetzt von Manfred Retzlaff

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu ankaŭ: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Abendlied_( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_wieder-notenblatt_ 300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_Christian_Heinrich .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1378,1302