1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Vespera kanto  Vespera kanto
übersetzt von Manfred Retzlaff  übersetzt von Manfred Retzlaff

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

…  …

2/2

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_Christian_Heinrich .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) in 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1302,1943