1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Abendlied  Abendlied

translated by Manfredo Ratislavo

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

…  …

2/2

Author of this German poem is August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_von_ Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_ Hoffmann_von_Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

Translation of the German poem “Abendlied” by August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu  ankaŭ:  http: // de. wikisource. org/ wiki/ Abendlied_

( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_wieder-notenblatt_300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1300,1378