1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Abendlied  Vespera kanto  Abendlied
übersetzt von Manfred Retzlaff  übersetzt von Manfredo Ratislavo

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

…  …  …

2/2

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe  auch:  http: // de. wikipedia. org/ wiki/

August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) in 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_ Hoffmann_von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_Christian_Heinrich .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Abendlied” von August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu  ankaŭ:  http: // de. wikisource.

org/ wiki/ Abendlied_( Fallersleben) .

La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_ es_wieder-notenblatt_300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=1300,1302,1378