1/2

August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann,

Vespera kanto Vespera kanto Abendlied  Abendlied

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_ von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_ Christian_Heinrich .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe  auch:  http:

// de. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_von_ Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_ Heinrich_Hoffmann_von_ Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu ankaŭ: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Abendlied_ ( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_ wieder-notenblatt_ 300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=,1943,1302,1300,1378