1/2

August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,  August Heinrich Hoffmann,
Abendlied  Vespera kanto  Abendlied
translated by Manfredo Ratislavo  translated by Manfred Retzlaff

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Ree vesperiĝas ĉie en la rond’, paco subeniĝas kaj ripozas mond’.

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Riveret’ nur fluas ĉe la roko jen, kaj ĝi daŭre bruas plu kaj plu sen ĝen’.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

Ne vespero iu endormigas ĝin, sonoril’ neniu je la tago-fin’.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

Mia koro, tia estas ankaŭ vi! Pacon trovos mia koro nur en Di’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

…  …  …

2/2

Translation of the German poem “Abendlied” by August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu  ankaŭ:  http: // de. wikisource.

org/ wiki/ Abendlied_( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_ es_wieder-notenblatt_300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Translation of the German poem “Abendlied” by August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2013-01-27.

Arg-645-1943 (2014-01-28 23:29:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

Author of this German poem is August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe  auch:  http: // de. wikipedia. org/ wiki/

August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben .

Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_von_Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=,1378,1943,1300