1/2

August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann, August Heinrich Hoffmann,

Vespera kanto  Abendlied  Abendlied

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas paco de l’ eter’.

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Nun vesper’ fariĝas Ree tie ĉi, Paco subeniĝas Kaj ripozas ni.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam ĉiam plu.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Rivereto fluas Ĉe la roko sen Ĉeso kaj ĝi bruas Plu kaj plue jen.

Ne haltigas iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Sonoril’ neniu Ripozigas ĝin, Ne dormigas iu Ĝin je l’ tagofin’.

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozos pace, nur se volos Di’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

Tia, mia koro, Estas ankaŭ vi. Donu, ho Sinjoro, Pacon vi al ĝi.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1988-04-16.

MR-212.1 / Arg-645-1302 (2012-11-04 23:01:54)

Pri la aŭtoro vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_Hoffmann_ von_Fallersleben . La melodion verkitan de Christian R. Rinck oni povas aŭdi en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ abendwir. html . Pri la komponisto rigardu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Rinck,_Johann_Christian_ Heinrich .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19).

Arg-645-1300 (2012-11-27 18:18:40)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_ Hoffmann_von_Fallersleben . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ August_Heinrich_ Hoffmann_von_Fallersleben kaj http: // www. musicanet. org/ robokopp/ fallers. html . Siehe auch:http: // www. swr. de/ swr2/ program / sendungen/ wiegenlieder/ rueckschau/ -/ id= 556006/ nid= 5556006/ did= 6102144/ pv= mplayer/ vv= popup/ 1vijptk/ index. html .

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de August Heinrich Hoffmann (Hoffmann von Fallersleben, ∗1798-04-02 – †1874-01-19) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2012-11.

Arg-645-1378 (2012-11-27 18:34:25)

Vidu  ankaŭ:  http:

// de. wikisource. org/ wiki/ Abendlied_ ( Fallersleben) . La muziknotoj troviĝas en http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_ wieder-notenblatt_ 300026. html , la melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ abendwir. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=645&version-id=,1302,1300,1378