1/2

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Vespera kanto  Abendlied

tradukita de Manfred Retzlaff

Surkampare iĝas ree nun vesper’, milde subeniĝas^{2} paco de l’ eter’.

Abend wird es wieder, über Wald und Feld säuselt Frieden nieder, und es ruht die Welt.

Nur de l’ roko bruas rivereta flu’, kaj la akvo fluas ĉiam, ĉiam plu.

Nur der Bach ergießet sich am Felsen dort, und er braust und fließet immer, immer fort.

Ne haltgis iu ĝin je l’ tagofin’, kaj vesper’ neniu ripozigas ĝin’.

Und kein Abend bringet Frieden ihm und Ruh’, keine Glocke klinget ihm ein Rastlied zu.

Mia kor’, senlace strebas ankaŭ vi, vi ripozas pace, nur se volos Di’.

So in deinem Streben bist, mein Herz, auch du. Gott nur kann dir geben wahre Abendruh!

…  …

2aŭ: pac’ malsupreniĝas milde de l’ eter’.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Abendlied” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-644-1299 (2014-04-23 17:10:27)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-644-1298 (2014-04-23 17:16:17)

Pro la muzik-notoj vidu la retejojn http: // liederprojekt. org/ lied27789. html kaj http: // www. lieder-archiv. de/ abend_wird_es_wieder-notenblatt_300026. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=644&version-id=1299,1298