1/2

Wilhelm Raabe,  Wilhelm Raabe,
Supertere  Das Ewige ist stille

tradukita de Manfred Retzlaff

Nun ŝvebas supertere La lunoarka bril’. Deiĝu de l’ sufero La kor’, de l’ maltrankvil’.

Wenn über stiller Heide Des Mondes Sichel schwebt, Mag lösen sich vom Leide Herz, das in Leide bebt.

Dum la etern’ silentas, Laŭtegas hom-afer’. Sed Dio malatentas Kverelon sur la Ter’.

Das Ewige ist stille, Laut die Vergänglichkeit; Schweigend geht Gottes Wille Über den Erdenstreit.

Enpaŝu vi trankvile Ennokten, klinu vin! Doloron vi humile Eltenu. Venos fin’.

In deinen Schmerzen schweige! Tritt in die stille Nacht! Das Haupt in Demut neige; Bald ist der Kampf vollbracht.

Nun sinkas en malhelon Vantaĵ’ malantaŭ vi.^{2} Brakumas la ĉielon L’ animo en ebri’.

Wenn hinter dir versunken, Was Ohr und Auge bannt, Dann hält die Seele trunken

…  …

2aŭ: Vantaĵo for de vi.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Das Ewige ist stille” de Wilhelm Raabe (∗1831-09-06 – †1910-11-15) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-642-1295 (2012-11-03 15:23:25)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Raabe (∗1831-09-06 – †1910-11-15).

Arg-642-1294 (2012-11-03 15:26:09)

Pri la poeto vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Raabe . Vidu ankaŭ: http: // gedichte. xbib. de/ Raabe_gedicht_Das+ Ewige+ ist+ stille. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=642&version-id=,1295,1294