1/2

Jerzy Kern,  Jerzy Kern,
Przyczynek  Aldonaĵo

tradukita de Manfred Retzlaff

Rzecz w swej istocie jest błaha, Ot taki sobie pryczynek: Dostałem ci ja pudełko Pralinkopodobnych pralinek.

Ja estas nur bagatelaĵo Plaĉanta al viroj kaj inoj, Akiri por vi mi skatolon Da pralin-similaj pralinoj

Z żonądoszliśmy do wniosku (Mimo cieknącej nam ślinki) Że zjeść powinniśmy stylowo Pralinkopodobne pralinki.

La pralin-similaj pralinoj (Ni kune tion decidis) Manĝendaj estas laŭstile, Kvankam ni ege avidis.

Nie gdieś przed telewizorem, Nie tak po prostu na chama, Ale wytwornie, z fasonem, Jak dandys i wielka dama.

Ne antaŭ la televidilo, Ne simple kiel krudulo, Sed kiel dando kaj damo, Laŭdece kaj laŭ la rebulo.

Wiec ubraliśmy sięślicznie, (Szafęma ka żde osobną) W garintur wełnopodobny I kieckęjedwabiopodobną.

Ni vestis ni do elegante, Surmetis mi veston lanecan, Kaj mia edzin’ elŝranigis Por si iun robon silkecan.

Ja byłem w świetnym humorze, Ona wręcz wniebowzięta ... Nó żki swe obuliśmy W skóropodobne bucięta.

Mi havis tre bonan humoren, Raviĝis edzino mia, Surmetis mi ŝuojn faritajn El led-similaĵo ia.

Patrząc na siebie z podziwem, Komplementując sięwzajem, Pojechaliśmy przez miasto Tramwajopodobnym tramwajem.

Admiris ni nin reciproke Por nia festena ornamo, Veturis ni tra la urbo Per tramo-simila tramo.

Potem malukti spacerek, Co dzisiaj coras ju ż rzadsze, I zasiedliśmy w fotelach W teatropodobnym tearze.

Kaj poste ni iom promenis,

- Okazss tio ja rare -, Teatro-similan teatron Eniris ni malavare.

Komedopodobnąkomedię Grali, takie tam kpinki, A myśmy sobie wcinali Pralinkopodobne pralinki.

Rigardis ni komedion Komediecan tie, La pralinecajn pralinojn Forfrandis ni dumkomedie.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Pola poemo estas Jerzy Kern (∗1920-12-29 – †2010-10-29).

Arg-641-1292 (2013-01-07 16:50:19)

Pri la poeto legu la vikipediajn retejojn: http: // pl. wikipedia. org/ wiki/ Ludwik_Jerzy_Kern kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwik_ Jerzy_Kern .

Traduko de la Pola poemo “Przyczynek” de Jerzy Kern (∗1920-12-29 – †2010-10-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1990-01-21.

MR-233.1 / Arg-641-1293 (2013-01-07 12:58:41)

http://www.poezio.net/version?poem-id=641&version-id=1292,1293