1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Tombosentenco  Kie, laca vagabondo
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Kálmán Kalocsay

Kie estos ripozejo lasta de migranto mi? Ĉu sub palmoj en forejo? Aŭ ĉe l´ Rejno sub tili´ ?

Kie, laca vagabondo, trafos mi al lasta hejm’? Ĉu sub suda palmofrondo? Sub tilio apud Rejn’?

Ĉu enfosos min malpie iu en dezerta land´ ? Aŭ ĉu mi ripozos ie en la sablo de marstrand´ ?

Ĉu min en dezert’ enfosos haste ies fremda man’, aŭ en sablo mi ripozos borde de la ocean’?

Tamen, min ĉirkaŭos ĉie la ĉiel´ de l´ granda Di´ , steloj tie ĉi kaj tie lampe ŝvebos super mi.

Kie ajn! Min la ĉieloj brakos, kiel tie ĉi, kaj funebro-lampe steloj ŝvebos nokte super mi.

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993.

MR-261-1c / Arg-63-123 (2010-05-26 19:44:33)

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-63-1083 (2010-05-26 19:45:24)

http://www.poezio.net/version?poem-id=63&version-id=123,1083