1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Grabspruch  Tombosentenco  Kie, laca vagabondo
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Kálmán Kalocsay

Wo wird einst des Wandermüden letzte Ruhestätte sein? Unter Palmen in dem Süden? Unter Linden an dem Rhein?

Kie estos ripozejo lasta de migranto mi? Ĉu sub palmoj en forejo? Aŭ ĉe l´ Rejno sub tili´ ?

Kie, laca vagabondo, trafos mi al lasta hejm’? Ĉu sub suda palmofrondo? Sub tilio apud Rejn’?

Werd´ ich wo in einer Wüste eingescharrt von fremder Hand? Oder ruh´ ich an der Küste eines Meeres in dem Sand?

Ĉu enfosos min malpie iu en dezerta land´ ? Aŭ ĉu mi ripozos ie en la sablo de marstrand´ ?

Ĉu min en dezert’ enfosos haste ies fremda man’, aŭ en sablo mi ripozos borde de la ocean’?

Immerhin! Mich wird umgeben Gottes Himmel, dort wie hier, Und als Totenlampe schweben nachts die Sterne über mir.

Tamen, min ĉirkaŭos ĉie la ĉiel´ de l´ granda Di´ , steloj tie ĉi kaj tie lampe ŝvebos super mi.

Kie ajn! Min la ĉieloj brakos, kiel tie ĉi, kaj funebro-lampe steloj ŝvebos nokte super mi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

MR-261-1c / Arg-63-122 (2003-10-26 01:05:12)

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993.

MR-261-1c / Arg-63-123 (2010-05-26 19:44:33)

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-63-1083 (2010-05-26 19:45:24)

http://www.poezio.net/version?poem-id=63&version-id=122,123,1083