1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Kie, laca vagabondo  Tombosentenco
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Manfredo Ratislavo

Kie, laca vagabondo, trafos mi al lasta hejm’? Ĉu sub suda palmofrondo? Sub tilio apud Rejn’?

Kie estos ripozejo lasta de migranto mi? Ĉu sub palmoj en forejo? Aŭ ĉe l´ Rejno sub tili´ ?

Ĉu min en dezert’ enfosos haste ies fremda man’, aŭ en sablo mi ripozos borde de la ocean’?

Ĉu enfosos min malpie iu en dezerta land´ ? Aŭ ĉu mi ripozos ie en la sablo de marstrand´ ?

Kie ajn! Min la ĉieloj brakos, kiel tie ĉi, kaj funebro-lampe steloj ŝvebos nokte super mi.

Tamen, min ĉirkaŭos ĉie la ĉiel´ de l´ granda Di´ , steloj tie ĉi kaj tie lampe ŝvebos super mi.

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-63-1083 (2010-05-26 19:45:24)

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993.

MR-261-1c / Arg-63-123 (2010-05-26 19:44:33)

http://www.poezio.net/version?poem-id=63&version-id=1083,123