1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Kie, laca vagabondo  Grabspruch

tradukita de Kálmán Kalocsay

Kie, laca vagabondo, trafos mi al lasta hejm’? Ĉu sub suda palmofrondo? Sub tilio apud Rejn’?

Wo wird einst des Wandermüden letzte Ruhestätte sein? Unter Palmen in dem Süden? Unter Linden an dem Rhein?

Ĉu min en dezert’ enfosos haste ies fremda man’, aŭ en sablo mi ripozos borde de la ocean’?

Werd´ ich wo in einer Wüste eingescharrt von fremder Hand? Oder ruh´ ich an der Küste eines Meeres in dem Sand?

Kie ajn! Min la ĉieloj brakos, kiel tie ĉi, kaj funebro-lampe steloj ŝvebos nokte super mi.

Immerhin! Mich wird umgeben Gottes Himmel, dort wie hier, Und als Totenlampe schweben nachts die Sterne über mir.

Traduko de la Germana poemo “Grabspruch” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-63-1083 (2010-05-26 19:45:24)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

MR-261-1c / Arg-63-122 (2003-10-26 01:05:12)

http://www.poezio.net/version?poem-id=63&version-id=1083,122