1/1

Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,
La kapelo  La kapelo  La kapelo

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

tradukita de Manfred Retzlaff

Supre tronas sur la monto La kapelo en kviet’. En la valherbej’ ĉe l’ fonto Ĝoje kantas paŝtknabet’.

Supre staras sur la monto La silenta kapeleto, En la valo, ĉe la fonto Ĝoje kantas paŝtisteto.

Supre staras la kapelo Sur la pinto de la mont’, La paŝtist’ en suna helo Ĝoje kantas ĉe la font’.

Kun funebra sonorilo Ektimigas mortkantad’. Finas tuj la ĝojjubilo De la knabo ĉe l’ konstat’.

Sonorado, mortkantado Nun eksonas tra l’ silento, - Haltas knabo en kantado Kaj aŭskultas kun atento.

Triste la sonorileto De funebro sonas de La altaĵ’ tra la kvieto, La paŝtist’ jam kantas ne.

La ĝojintoj post la morto Supren en la tombojn venos Paŝtoknabo, laŭ la sorto, jen ja Morto vin eĉ prenos.

En la tombojn de l’ monteto El la valo ĉiu venos. Ankaŭ vin, ho paŝtisteto, Oni iam tien prenos.

Ĝin ne povas aŭdi soni La gajuloj post viv-fin’. Ho, paŝtisto, iam oni Portos supren ankaŭ vin.

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-

11) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-639-1290 (2012-11-02 09:10:10)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. cezarpoemtradukoj. cezarpoezio. de/ 213. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-639-1288 (2012-11-02 16:27:28)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas ankaŭ en www. literaturo. dk/ kapelo. htm , ene de la listo http: // www. literaturo. dk/ enhavo. htm .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-639-1287 (2012-11-02 08:49:45)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland .

http://www.poezio.net/version?poem-id=639&version-id=1290,1288,1287