1/1

Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,
La kapelo  La kapelo  La kapelo

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Supre staras la kapelo Sur la pinto de la mont’, La paŝtist’ en suna helo Ĝoje kantas ĉe la font’.

Supre tronas sur la monto La kapelo en kviet’. En la valherbej’ ĉe l’ fonto Ĝoje kantas paŝtknabet’.

Supre staras sur la monto La silenta kapeleto, En la valo, ĉe la fonto Ĝoje kantas paŝtisteto.

Triste la sonorileto De funebro sonas de La altaĵ’ tra la kvieto, La paŝtist’ jam kantas ne.

Kun funebra sonorilo Ektimigas mortkantad’. Finas tuj la ĝojjubilo De la knabo ĉe l’ konstat’.

Sonorado, mortkantado Nun eksonas tra l’ silento, - Haltas knabo en kantado Kaj aŭskultas kun atento.

Ĝin ne povas aŭdi soni La gajuloj post viv-fin’. Ho, paŝtisto, iam oni Portos supren ankaŭ vin.

La ĝojintoj post la morto Supren en la tombojn venos Paŝtoknabo, laŭ la sorto, jen ja Morto vin eĉ prenos.

En la tombojn de l’ monteto El la valo ĉiu venos. Ankaŭ vin, ho paŝtisteto, Oni iam tien prenos.

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-639-1287 (2012-11-02 08:49:45)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-639-1290 (2012-11-02 09:10:10)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. cezarpoemtradukoj. cezarpoezio. de/ 213. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-639-1288 (2012-11-02 16:27:28)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas ankaŭ en www. literaturo. dk/ kapelo. htm , ene de la listo http: // www. literaturo. dk/ enhavo. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=639&version-id=1287,1290,1288