1/1

Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,
La kapelo  Die Kapelle

tradukita de Manfred Retzlaff

Supre staras la kapelo Sur la pinto de la mont’, La paŝtist’ en suna helo Ĝoje kantas ĉe la font’.

Droben stehet die Kapelle, Schauet still ins Tal hinab. Drunten singt bei Wies’ und Quelle Froh und hell der Hirtenknab’.

Triste la sonorileto De funebro sonas de La altaĵ’ tra la kvieto, La paŝtist’ jam kantas ne.

Traurig tönt des Glocklein nider, Schauerlich der Leichenchor; Stille sind die frohen Lieder, Und der Knabe lauscht empor.

Ĝin ne povas aŭdi soni La gajuloj post viv-fin’. Ho, paŝtisto, iam oni Portos supren ankaŭ vin.

Droben bringt man sie zu Grabe, Die sich freuten in dem Tal: Hirtenknabe, Hirtenknabe! Dir auch singt man dort einmal.

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-639-1287 (2012-11-02 08:49:45)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11).

Arg-639-1286 (2012-11-02 16:53:38)

Vidu:http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ uhl_l03. html . Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland . La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Conradin Kreutzer. La melodio estas aŭdebla tie: http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ drobenst. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=639&version-id=1287,1286