1/2

Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland, Ludwig Uhland,
Die Kapelle  La kapelo  La kapelo La kapelo

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Hans-Georg Kaiser

Droben stehet die Kapelle, Schauet still ins Tal hinab. Drunten singt bei Wies’

und Quelle Froh und hell der Hirten-

knab’.

Supre staras sur la

monto La silenta kapeleto, En la valo, ĉe la fonto Ĝoje kantas paŝtisteto.

Supre staras la ka-

pelo Sur la pinto de la

mont’, La paŝtist’ en suna

helo Ĝoje kantas ĉe la

font’.

Supre tronas sur la

monto La kapelo en kviet’. En la valherbej’ ĉe l’

fonto Ĝoje kantas paŝtknabet’.

Traurig tönt des Glocklein

nider, Schauerlich der Leichen-

chor; Stille sind die frohen Lie-

der, Und der Knabe lauscht

empor.

Sonorado, mortkanta-

do Nun eksonas tra l’ si-

lento, - Haltas knabo en kan-

tado Kaj aŭskultas kun

atento.

Triste la sonorileto De funebro sonas de La altaĵ’ tra la kvie-

to, La paŝtist’ jam kan-

tas ne.

Kun funebra sonorilo Ektimigas mortkan-

tad’. Finas tuj la ĝojjubilo De la knabo ĉe l’

konstat’.

Droben bringt man sie zu

Grabe, Die sich freuten in dem

Tal: Hirtenknabe, Hirtenknabe! Dir auch singt man dort

einmal.

En la tombojn de l’

monteto El la valo ĉiu venos. Ankaŭ vin, ho paŝtisteto, Oni iam tien prenos.

Ĝin ne povas aŭdi

soni La gajuloj post viv-

fin’. Ho, paŝtisto, iam

oni Portos supren ankaŭ vin.

La ĝojintoj post la

morto Supren en la tombojn

venos Paŝtoknabo, laŭ la

sorto, jen ja Morto vin eĉ

prenos.

…  …  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11).

Arg-639-1286 (2012-11-02 16:53:38)

Vidu:http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ uhl_l03. html .

Pri  la  poeto  vi-
du  la  vikipediejon

http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland . La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Conradin Kreutzer. La melodio estas aŭdebla tie: http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ drobenst. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-639-1288 (2012-11-02 16:27:28)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas ankaŭ en www. literaturo. dk/ kapelo. htm , ene de la listo http: // www. literaturo. dk/ enhavo. htm .

Traduko  de  la

Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-639-1287 (2012-11-02 08:49:45)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Uhland .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-639-1290 (2012-11-02 09:10:10)

Tiu  ĉi  poem-

traduko troviĝas en http: // www. cezarpoemtradukoj. cezarpoezio. de/

213. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=639&version-id=1286,1288,1287,1290