1/1

Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,
La kapelo  La kapelo
tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof  tradukita de Manfred Retzlaff

Supre staras sur la monto La silenta kapeleto, En la valo, ĉe la fonto Ĝoje kantas paŝtisteto.

Supre staras la kapelo Sur la pinto de la mont’, La paŝtist’ en suna helo Ĝoje kantas ĉe la font’.

Sonorado, mortkantado Nun eksonas tra l’ silento, - Haltas knabo en kantado Kaj aŭskultas kun atento.

Triste la sonorileto De funebro sonas de La altaĵ’ tra la kvieto, La paŝtist’ jam kantas ne.

En la tombojn de l’ monteto El la valo ĉiu venos. Ankaŭ vin, ho paŝtisteto, Oni iam tien prenos.

Ĝin ne povas aŭdi soni La gajuloj post viv-fin’. Ho, paŝtisto, iam oni Portos supren ankaŭ vin.

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-639-1288 (2012-11-02 16:27:28)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas ankaŭ en www. literaturo. dk/ kapelo. htm , ene de la listo http: // www. literaturo. dk/ enhavo. htm .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-639-1287 (2012-11-02 08:49:45)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland .

http://www.poezio.net/version?poem-id=639&version-id=,1288,1287