1/1

Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,  Ludwig Uhland,
Die Kapelle  La kapelo  La kapelo
tradukita de Hans-Georg Kaiser  tradukita de Manfred Retzlaff

Droben stehet die Kapelle, Schauet still ins Tal hinab. Drunten singt bei Wies’ und Quelle Froh und hell der Hirtenknab’.

Supre tronas sur la monto La kapelo en kviet’. En la valherbej’ ĉe l’ fonto Ĝoje kantas paŝtknabet’.

Supre staras la kapelo Sur la pinto de la mont’, La paŝtist’ en suna helo Ĝoje kantas ĉe la font’.

Traurig tönt des Glocklein nider, Schauerlich der Leichenchor; Stille sind die frohen Lieder, Und der Knabe lauscht empor.

Kun funebra sonorilo Ektimigas mortkantad’. Finas tuj la ĝojjubilo De la knabo ĉe l’ konstat’.

Triste la sonorileto De funebro sonas de La altaĵ’ tra la kvieto, La paŝtist’ jam kantas ne.

Droben bringt man sie zu Grabe, Die sich freuten in dem Tal: Hirtenknabe, Hirtenknabe! Dir auch singt man dort einmal.

La ĝojintoj post la morto Supren en la tombojn venos Paŝtoknabo, laŭ la sorto, jen ja Morto vin eĉ prenos.

Ĝin ne povas aŭdi soni La gajuloj post viv-fin’. Ho, paŝtisto, iam oni Portos supren ankaŭ vin.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11).

Arg-639-1286 (2012-11-02 16:53:38)

Vidu:http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ uhl_l03. html . Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Uhland . La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Conradin Kreutzer. La melodio estas aŭdebla tie: http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ drobenst. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-639-1290 (2012-11-02 09:10:10)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http:

// www. cezarpoemtradukoj. cezarpoezio.

de/ 213. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Kapelle” de Ludwig Uhland (∗1787.04.26 – †1862-13-11) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-639-1287 (2012-11-02 08:49:45)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Uhland .

http://www.poezio.net/version?poem-id=639&version-id=,1286,1290,1287