1/2

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
La maljuna pastro  De aolle Pastor

translated by Manfred Retzlaff

Predikon grandan tenis li, Predikon pri la mond’; Kaj kiam tiun finis li, Ne plu aŭdiĝis vort’.

He hät ne graute Priäge daohn,

Ne Priäge von den Daut;

De ganze Kiärk was müskenstill,

Besonners äs he slaut.

Kaj finis li per tio, ke Neevitebla estas sort’: Li mem ja ne eskapos kaj Forprenos lin la mort’.

He slaut: Dat Eene wöer gewiß,

Se kaimen alle dran,

Män well von all de erste? Vlicht - He söwst en aollen Mann.

En helan la sunbrilon nun Li venas el la sakristi’, Lin premas lia propra vort’: Ĉu la unua estos li?.

Nu kümp he ut de Sakerstie In ’n hellen Sunnenschien, Sin eegen Waort, dat geiht em nao: Soll he de erste sien?

La tombo-psdon en trankvil’ Laŭlonge iras li - Sinjoro kara, baldaŭ vi Alprenos min al vi.

He geiht den stillen Pstt hendahl, Do liggt se Graff an Graff - O, leiwe Häer, du nimms mi sacht Ut miene Hand den Staff.

La vojo estis longa ja, Kaj laca estas mi, La ŝuoj eluziĝis, do Min prenu, kara Di’!

Wenn’t sien sall! De Wägg was wiet, Verslietten sind de Schoh, Un möde sin ick, leiwe Häer! Wenn’t sien sall - män to!

Ĉe la tombeja pordo jen Staranta restas li, Kaj zumaa abelaro en La branĉoj de tili’.

He steiht an’t Kiärkhoffspäörtken still - De Immen sind an’t Wiärk: De ganze Linnenbaum, de summt Äs’t Üörgel in de Kiärk.

Eliras li el la tombej’ - Vivado ĉie ĉi! “Mi pensas”, diris li, “Sinjor’, Ne urĝas jam al mi.”

Me mäckt dat Kiärkhoffpäörtken to - Wat ’n Liäben wiet un siet! “O leive Häer, mi dücht apatt, Et hätt no’n bietken Tied.”

…  …

2/2

Translation of the Low German poem “De aolle Pastor” by Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2012-10-28.

Arg-635-1280 (2012-10-29 12:53:43)

Ich, Manfred Retzlaff, fand dieses Gedicht in dem Heft “Kleine Westfälische Reihe”, Nr. VI/12, erschienen im Jahre 1957 in dem Gemeinschaftsverlag “Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung” und “Deutscher Heimatverlag Ernst und Werner Gieseking”, herausgegeben von Wilhelm Brockpähler, Hans Riepenhausen und Hans Thiekötter.

Author of this Low German poem is Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-635-1279 (2012-10-29 12:52:51)

Origina platdiĉa (vestfalia-basgermana) teksto de AUGU-STIN WIBBELT (1862 -1947)2) La teksto estas verkita en la vestfala dialekto de la basgermana aŭ platdiĉa lingvo.) Siehe auch: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=635&version-id=,1280,1279