1/2

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
Der alte Baum  La maljuna arbo De aolle Baum

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

Ich weiß ’nen alten hohlen Baum, Der steht auf hoher Grabenkant’, Dort träumt er seinen Winter-

traum, Dort wird er wach im Sonnen-

brand.

Maljunen arbon konas

mi, Ĝi staras apud fos-baril’.

2

Dumvintre tie sonĝas ĝi, Vekiĝas ĝi de l’ suno-bril’.

Ik weet an aollen huollen Baum, De steiht up hauge Grabenkant; Do drömt he sienen Win-

terdraum, Do wät he wach in ’n Sunnen-

brand.

Und älter wird er jedes Jahr, Wird jedes Jahr auch wieder jung, Und wind’t den grünen Kranz ins

Haar, Und ist doch nur ein alter Strunk.

Oldiĝas pli en ĉiu jar’, Kaj ree iĝas juna pli, Kun verd-koron’ en la ha-

rar’, Kaj tamen estas trunko

ĝi.

Un äöller wät he jedes Jaohr, Wät jedes Jaohr auch wier junk, Un windt en grönen Kranz in’t

Haor, Un in doch män en Stump un

Strunk.

Du meinst, du wärst ein alter

Mann, Das Leben hart, das Sterben

schwer? Den alten Baum, den schau dir an, Und fürchte dich nicht allzu sehr.

Ĉu pensas vi, ke estas ja Tro dura tiu vivi ĉi? Alvenu kaj rigardu l Maljunan arbon! Hontu

vi!

Du mein, du wöers en aollen

Mann, Dat Liäben suer, dat Stiärben

hatt? Den aollen Baum, den kiek di an, den huollen Baum - un schiäm di

wat!

…  …  …

2aŭ:

Ĝi staras ĉe fosaĵ-baril’.

2/2

Traduko de la Basgermana poemo “De aolle Baum” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-633-1726 (2013-03-06 21:24:46)

Ins Hochdeutsche übertragen am 16.11.2011 von Manfred Retzlaff.

Traduko de la Basgermana poemo “De aolle Baum” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-633-1277 (2012-10-28 11:10:00)

Ich, Manfred Retzlaff, fand dieses Gedicht in dem Heft “Kleine Westfälische Reihe”, Nr. VI/12, erschienen im Jahre 1957 in dem Gemeinschaftsverlag “Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung” und “Deutscher Heimatverlag Ernst und Werner Gieseking”, herausgegeben von Wilhelm Brockpähler, Hans Riepenhausen und Hans Thiekötter.

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-633-1276 (2012-10-28 11:07:24)

Origina  platdiĉa  (vestfalia-

basgermana) teksto de AUGUSTIN WIBBELT (1862 -1947)2) La teksto estas verkita en la vestfala dialekto de la basgermana aŭ platdiĉa lingvo.) Siehe auch: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=633&version-id=1726,1277,1276