1/1

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
De aolle Baum  La maljuna arbo

translated by Manfred Retzlaff

Ik weet an aollen huollen Baum, De steiht up hauge Grabenkant; Do drömt he sienen Winterdraum, Do wät he wach in ’n Sunnenbrand.

Maljunen arbon konas mi, Ĝi staras apud fos-baril’. ^{2} Dumvintre tie sonĝas ĝi, Vekiĝas ĝi de l’ suno-bril’.

Un äöller wät he jedes Jaohr, Wät jedes Jaohr auch wier junk, Un windt en grönen Kranz in’t Haor, Un in doch män en Stump un Strunk.

Oldiĝas pli en ĉiu jar’, Kaj ree iĝas juna pli, Kun verd-koron’ en la harar’, Kaj tamen estas trunko ĝi.

Du mein, du wöers en aollen Mann, Dat Liäben suer, dat Stiärben hatt? Den aollen Baum, den kiek di an, den huollen Baum - un schiäm di wat!

Ĉu pensas vi, ke estas ja Tro dura tiu vivi ĉi? Alvenu kaj rigardu l Maljunan arbon! Hontu vi!

Author of this Low German poem is Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-633-1276 (2012-10-28 11:07:24)

Origina platdiĉa (vestfalia-basgermana) teksto de AUGU-STIN WIBBELT (1862 -1947)2) La teksto estas verkita en la vestfala dialekto de la basgermana aŭ platdiĉa lingvo.) Siehe auch: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

Translation of the Low German poem “De aolle Baum” by Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-633-1277 (2012-10-28 11:10:00)

Ich, Manfred Retzlaff, fand dieses Gedicht in dem Heft “Kleine Westfälische Reihe”, Nr. VI/12, erschienen im Jahre 1957 in dem Gemeinschaftsverlag “Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung” und “Deutscher Heimatverlag Ernst und Werner Gieseking”, herausgegeben von Wilhelm Brockpähler, Hans Riepenhausen und Hans Thiekötter.

http://www.poezio.net/version?poem-id=633&version-id=1276,1277

2aŭ:

Ĝi staras ĉe fosaĵ-baril’.