1/1

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
La maljuna arbo  Der alte Baum
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

Maljunen arbon konas mi, Ĝi staras apud fos-baril’. ^{2} Dumvintre tie sonĝas ĝi, Vekiĝas ĝi de l’ suno-bril’.

Ich weiß ’nen alten hohlen Baum, Der steht auf hoher Grabenkant’, Dort träumt er seinen Wintertraum, Dort wird er wach im Sonnenbrand.

Oldiĝas pli en ĉiu jar’, Kaj ree iĝas juna pli, Kun verd-koron’ en la harar’, Kaj tamen estas trunko ĝi.

Und älter wird er jedes Jahr,

Wird jedes Jahr auch wieder jung, Und wind’t den grünen Kranz ins Haar, Und ist doch nur ein alter Strunk.

Ĉu pensas vi, ke estas ja Tro dura tiu vivi ĉi? Alvenu kaj rigardu l Maljunan arbon! Hontu vi!

Du meinst, du wärst ein alter Mann, Das Leben hart, das Sterben schwer? Den alten Baum, den schau dir an, Und fürchte dich nicht allzu sehr.

Traduko de la Basgermana poemo “De aolle Baum” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-633-1277 (2012-10-28 11:10:00)

Ich, Manfred Retzlaff, fand dieses Gedicht in dem Heft “Kleine Westfälische Reihe”, Nr. VI/12, erschienen im Jahre 1957 in dem Gemeinschaftsverlag “Aschendorffsche Verlagsbuchhandlung” und “Deutscher Heimatverlag Ernst und Werner Gieseking”, herausgegeben von Wilhelm Brockpähler, Hans Riepenhausen und Hans Thiekötter.

Traduko de la Basgermana poemo “De aolle Baum” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-633-1726 (2013-03-06 21:24:46)

Ins Hochdeutsche übertragen am 16.11.2011 von Manfred Retzlaff.

http://www.poezio.net/version?poem-id=633&version-id=,1277,1726

2aŭ:

Ĝi staras ĉe fosaĵ-baril’.