1/1

Nikolaus Lenau,  Nikolaus Lenau,
Aŭtuno  Herbst

translated by Manfred Retzlaff

Mutiĝo kaj senkoloriĝo: La vento flate min tuŝetas, foliojn arboj nun demetas; min ravas tiu formortiĝo.

Rings ein Verstummen, ein Entfärben: Wie sanft den Wald die Lüfte streicheln, sein welkes Laub ihm abzuschmeicheln; ich liebe dieses milde Sterben.

Foriĝas de ĉi tie ĉio, la amon oni jam forgesis, la birdoj longe kanti ĉesis, mallaŭte sinkas la folio.

Von hinnen geht die stille Reise, die Zeit der Liebe ist verklungen, die Vögel haben ausgesungen, und dürre Blätter sinken leise.

La birdoj estas forflugintaj, iliaj nestoj videbliĝas, folioj lacaj subeniĝas de branchoj senfoliiĝintaj.

Die Vögel zogen nach dem Süden, aus dem Verfall des Laubes tauchen die Nester, die nicht Schutz mehr brauchen, und Blätter fallen stets, die müden.

En la arbara susurado alblovas min sciigo iu, ke estas formortiĝo ĉiu sekreta, gaja nur ŝanĝado.

In dieses Waldes leisem Rauschen ist mir, als hör’ ich Kunde wehen, daß alles Sterben und Vergehen nur heimlichstill vergnügtes Tauschen.

Translation of the German poem “Herbst” by Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-628-1270 (2012-10-26 14:31:44)

Author of this German poem is Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22).

Arg-628-1269 (2012-10-26 14:35:29)

La poemo troviĝas interalie en http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ len_n03. html . Pri la poeto vidu la gemanan version de vikipedio http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Nikolaus_Lenau .

http://www.poezio.net/version?poem-id=628&version-id=,1270,1269