1/1

Nikolaus Lenau,

Ĉiel-malĝojo

tradukita de Manfred Retzlaff

Migradas penso surĉielvizage, La morna, griza, peza nubo jen; Arbed’ envente frenezulmalsaĝe Sin ĵetas tien-renn en ĉagren’.

Eksonas bruo de l’ ĉielo kiel Malforta ĝemo de melankoli’,

- okul’ ploronta ekrigardas tiel, - El ĝi ekbrilas febla lumradi’.

De l’ marĉo fridaj trem-aeroj vente Alblovas supererikeje nun; De la ĉielo trista senatente Elmane falis la lasita sun’.

Traduko de la Germana poemo “Himmelstrauer” de Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-627-1268 (2012-10-26 14:09:29)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Nikolaus_Lenau .

http://www.poezio.net/version?poem-id=627&version-id=1268