1/1

Nikolaus Lenau,  Nikolaus Lenau,
Himmelstrauer  Ĉiel-malĝojo

tradukita de Manfred Retzlaff

Am Himmelsantlitz wandelt ein Gedanke, Die düstre Wolke dort, so bang, so schwer; Wie auf dem Lager sich der Seelenkranke, Wirft sich der Strauch im Winde hin und her.

Migradas penso surĉielvizage, La morna, griza, peza nubo jen; Arbed’ envente frenezulmalsaĝe Sin ĵetas tien-renn en ĉagren’.

Vom Himmel tönt ein schwermutmattes Grollen, Die dunkle Wimper blinzet manches Mal, So blinzen Augen, wenn sie weinen wollen, - Und aus der Wimper zuckt ein schwacher Strahl. - Eksonas bruo de l’ ĉielo kiel Malforta ĝemo de melankoli’,

- okul’ ploronta ekrigardas tiel, - El ĝi ekbrilas febla lumradi’.

Nun schleichen aus dem Moore kühle Schauer Und leise Nebel übers Heideland; Der Himmel ließ, nachsinnend seiner Trauer, Die Sonne lässig fallen aus der Hand.

De l’ marĉo fridaj trem-aeroj vente Alblovas supererikeje nun; De la ĉielo trista senatente Elmane falis la lasita sun’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22).

Arg-627-1267 (2012-10-26 14:11:46)

La poemo troviĝas interalie en http: // www. gedichte. vu/ ?himmelstrauer. html . Pri la poeto vidu la gemanan version de vikipedio http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Nikolaus_Lenau .

Traduko de la Germana poemo “Himmelstrauer” de Nikolaus Lenau (∗1802-08.13 – †1850-08-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-627-1268 (2012-10-26 14:09:29)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Nikolaus_Lenau .

http://www.poezio.net/version?poem-id=627&version-id=1267,1268